Спадкування іноземцем або іноземною юридичною особою земельної ділянки сільськогосподарського призначення

            banner rinne 150x65        

 

Головне меню

Реєстрація


Спадкування іноземцем або іноземною юридичною особою земельної ділянки сільськогосподарського призначення

Товарного виробництва

Відповідно до чинного законодавства земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть набувати у власність лише громадяни України та юридичні особи України засновані громадянами України або юридичними особами України. Разом з тим право на спадкування у тому числі на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може виникати також у іноземних громадян та іноземних юридичних осіб. Як же бути іноземцю або іноземній юридичній особі, які успадкували саме земельну ділянку сільськогосподарського призначення?

Чинним законодавством, зокрема статтями 81 та 82 Земельного кодексу України, установлено, що землю сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, особами без громадянства, або ж іноземними юридичним особами протягом року підлягають відчуженню.

Отже, іноземні громадяни, особи без громадянства, або ж іноземні юридичні особи успадковуючи земельну ділянку сільськогосподарського призначення отримують свідоцтво про право на спадщину з долученим до
нього державним актом на право власності на цю земельну ділянку з
проставленими на ньому відмітками нотаріуса та органу земельних ресурсів
про перехід права власності неї до спадкоємця.

Однак, i нотаріус i представник органу земельних ресурсів, проставляючи
відмітку про перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування мають повідомити спадкоємця, що його право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення обмежене у часі. Тобто, через рік після дня про проставляння відмітки органом земельних ресурсів (а саме з цієї дати спадкоємець стає власником земельної ділянки) право власності у вищезазначеної особи втрачається. І саме у цей річний строк іноземні громадяни, особи без громадянства, або ж іноземні юридичні особи, які успадкували земельну ділянку сільськогосподарського призначення зобов’язані
продати, подарувати або іншим чином відчужити земельну ділянку
сільськогосподарського призначення.

Слід зазначити, що у цьому випадку для мораторію на відчуження
земельних ділянок, встановленого пунктом 15 Перехідних положень
Земельного кодексу України, не поширюється. Тому, успадкувавши земельну ділянку товарного сільськогосподарського виробництва або земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, які підпадають під дію згаданого мораторію, іноземні громадяни, іноземні юридичні особи без будь-яких обмежень можуть будь-яким способом відчужити успадковану земельну ділянку.

       Не товарного виробництва

Успадковуючи земельну ділянку для ведення садівництва разом із садовим будиночком, іноземець має протягом року відчужити цю земельну ділянку, при цьому право власності на садовий будиночок така особа може зберегти за собою у разі продажу земельної ділянки громадянину України та укладання потім з цією ж особою договору оренди або ж договору емфітевзису.

Слід зауважити, що якщо договір оренди може укладатися не більше ніж на 50 років то договір емфітевзису щодо земель приватної власності може укладатися на невизначений термін (ст. 408 ЦК ), тобто будучи власником садового будиночку іноземний громадянин може стати безстроковим (постійним) користувачем такої ділянки. При цьому, маючи договір емфітевзису та продаючи садовий будиночок його власник продає також i право користування земельною ділянкою, або ж успадковуючи садовий будиночок спадкоємцем також успадковується право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітезис). І хоча титульний власник означеної земельної ділянки також має право на її відчуження, до нового власника перейде лише титульна власність без можливості безпосереднього використання цієї земельної ділянки та зміни умов договору емфітевзису в односторонньому порядку.

Доволі часто зустрічаються випадки за яких одна земельна ділянка сільськогосподарського призначення успадковується декількома спадкоємцями. Що маємо пам'ятати в такому випадку:

По-перше: кожному із спадкоємців видасться свідоцтво про право на спадщину з долученою до нього нотаріально завіреною копією державного акта на право власності на земельну ділянку спадкодавця без будь-яких відміток. Оригінал державного акта спадкодавця залишається у справах нотаріуса.

По-друге спадкоємці разом звертаються до землевпорядної організації, яка має ліцензію на проведення землевпорядних робіт щодо виготовлення нового державного акта на спільну часткову власність. За відсутності нерухомості на успадкованій земельній ділянці і можливості її поділу в натурі, співвласники можуть виділити свою частку в натурі та отримати окремий державний акт на утворену нову земельну ділянку.

По-третє, якщо серед спадкоємців є іноземець, то або на стадії виникнення спільної часткової власності (державний акт на спільну часткову власність) або ж при виділенні успадкованої частки в натурі в окрему земельну ділянку та отримання цією особою державного акта, цей іноземець повинен відчужити належну йому частку (земельну ділянку) протягом року з дня державної реєстрації та видачі відповідного державного акта йому (при виділенні частки) або уповноваженій іншими спадкоємцями особі де він буде зазначений як співвласник. Також слід нагадати, що при спадкуванні іноземцем «підмораторної» земельної ділянки або її частини дія мораторію в цьому випадку не розповсюджується.

Начальник Володимирецького районного

управління юстиції

Ю. Коцяк

У вас немає прав, щоб відправляти коментарі.
Увійдіть будь-ласка!